субота, 30 січня 2010 р.

«Кримська світлиця» грітиме з Києва?

Єдиній україномовній газеті на півострові загрожує закриття

Антін БОБИР

В один з останніх днів минулого року, а саме 29 грудня, наказом, підписаним директором державного підприємства «Газетно–журнальне видавництво» Віталієм Сатаренком і завізованим міністром культури Василем Вовкуном, було звільнено головного редактора газети «Кримська світлиця» Віктора Качулу. Як у «добрі», брежнєвські часи формальною причиною звільнення стали «систематичні порушення вимог наказів і розпоряджень Міністерства культури без поважних причин і неналежне виконання службових обов’язків». Фактично ж, головного редактора, заслуженого журналіста України Віктора Качулу звільнили за те, що на сторінках газети було «занадто багато Президента й патріотичної тематики». Саме такі недвозначні застереження на адресу колективу «КС» та її редактора лунали з уст чиновників міністерства. За словами Віктора Качули, від нього вимагали радикального скорочення колективу редакції, з чим він погодитися не міг, а, зважаючи на специфіку регіону, навпаки, домагався розширення штату журналістів.

Стосунки Мінкульту зі «світличанами» мають недавню історію. Останні два роки співзасновником видання стало Міністерство культури, яке отримувало з держбюджету кошти на підтримання «Кримської світлиці». Як нинішній Кабмін виконує свої фінансові зобов’язання перед галузями економіки, відомо добре. Не краща ситуація і з газетою: через проблеми фінансування із держбюджету газета цього року заборгувала видавництву 65 тисяч гривень і ще 25 тисяч — борг за оренду приміщення. І це незважаючи на те, що українська громада Криму неодноразово протестувала проти неналежного фінансування урядом єдиної на півострові україномовної газети. Разом із відмовою повноцінного фінансування тижневика співзасновники з Києва вдвічі (з 48 до 99 гривень) підняли ціну на передплату, а з серпня 2009 року роздрібна ціна одного примірника становила дві гривні, внаслідок чого 48—50% газет, які потрапляли до кіосків, — списували. За словами Віктора Качули, з такою ціновою політикою жодне україномовне видання не витримає конкуренції з дешевими російськомовними. І все ж, незважаючи на незадовільне фінансування, «світличани» з допомогою кримських бізнесменів–патріотів спромоглися передплатити «Кримську світлицю» в усі(!) школи Криму.

«Останнім часом склалося враження, що чиновники навмисне доводять «Кримську світлицю» до банкрутства, нищать її авторитет серед читачів, розвалюють кваліфікований і патріотичний колектив», — коментує ситуацію голова громадської наглядової ради, керівник Кримської філії Наукового товариства імені Т. Г. Шевченка Петро Вольвач. «І справді, коли вдатися навіть до поверхневого аналізу, то в планомірних діях київських чиновників убачається намагання привласнити вже популярний бренд «Кримської світлиці» класичним, рейдерським способом: довести видання до банкрутства, а потім його привласнити», — каже Віктор Качула, який уже подав скаргу до суду на рішення київських чиновників.

Після наказу про звільнення головного редактора столичні чиновники заблокували розповсюдження газети через «Укрпошту». Наклад останнього номера лежить зараз у видавництві, і колектив редакції робить усе можливе, щоб газета потрапила до свого читача. І яку «Світлицю» будуть отримувати тепер кримські школярі? Київську?
«Співзасновники мають намір видавати «Кримську світлицю» в Києві і вже призначили свого головного редактора, колишнього співробітника «Газетно–журнального видавництва» Ореста Качура. Є інформація, що готується до друку альтернативний номер газети, — розповідає «УМ» Віктор Качула. — Сімнадцять років ми творили газету, гуртували навколо непоборного бренда «Кримської світлиці» людей з усієї України — від Заходу до Сходу. А тепер у нас хочуть брутально забрати газету, яка є бажаною в багатьох українських домівках, а навзамін запропонують хіба що «туристичний буклет» — можливо, безкоштовну, але й порожню за змістом газету–шароварщину, яка буде далека від проблем українців Криму. Але ми здаватися не збираємося і будемо оскаржувати наказ чиновників Мінкультури в суді. Сподіваємося на журналістську солідарність».

«Світличан» уже підтримали Комітет моніторингу свободи преси в Криму, Кримська асоціація вільних журналістів, а Сімферопольський інформаційний прес–центр готовий надати звільненому головному редакторові безкоштовну юридичну допомогу...

Водночас на зборах трудового колективу співробітники «КС» прийняли рішення видавати «Кримську світлицю» власними силами й звернулися за підтримкою до громадськості й кандидатів у президенти України.

http://umoloda.kiev.ua/number/1569/116/55251/

Немає коментарів:

Дописати коментар