неділя, 22 серпня 2010 р.

Культура мусить заробляти на хліб сама. Навіщо тоді держава?

Журналістів видавництва Мінкульту залишать без зарплат?
05-08-2010

Журналісти державного підприємства «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України» востаннє отримували зарплати у травні. 9 серпня їм пропонують піти у відпустку, але щодо її тривалості не інформують. Про це ТК дізналася з власних джерел.

Нагадаємо, газета «Культура і життя», журнали «Український театр», «Пам'ятки України», «Театрально-концертний Київ», «Музика», «Українська культура» призупинили вихід у квітні 2010 року, газета «Кримська світлиця» - у липні.

Інформацію про затримку коштів «Телекритиці» підтвердив директор видавництва Віталій Сатаренко. Він розповів, що з травня випуск видань не припинявся: матеріали готували до друку і верстали, але до типографії вони не надходили - за відсутністю коштів.

Сам пан Сатаренко вже близько місяця перебуває у відпустці, виконувачем обов'язків директора є Володимир Оніщенко, з яким на час написання новини «Телекритиці» зв'язатися не вдалося.

За інформацією джерел ТК, чиновники Мінкульту переадресовують запитання щодо зарплат один одному. Остання інформація, яку надали редакціям: для отримання коштів треба дочекатися, поки необхідні для цього папери завізує Мінкульт.

Як уточнив у коментарях «Телекритиці» головний редактор газети «Культура і життя» Анатолій Сєріков, у видавництві працюють понад 30 людей, які виконують обов'язки редакторів та журналістів: за принципом американського пулу. У кожного видання є головний редактор, відповідальний секретар, іноді - заступник. Над матеріалами працюють також видавничо-моніторинговий, науково-довідковий, видавничий та інші відділи.

Раніше фінансування видань здійснювалося нерівномірно. За словами заступника головного редактора «Культури і життя» Анни Пароваткіної, до травня 2010 року газета виходила на 32 шпальтах і в кольорі, хоча кошти з минулорічного бюджету було передбачено на видання з 16 чорно-білих шпальт.

Творчий колектив редакції підготував звернення до президента України Віктора Януковича, прем'єр-міністра України Миколи Азарова та національних спілок України - журналістів, письменників, театральних діячів, композиторів, до Національної музичної спілки України, Федерації профспілок України, ЦК профспілок працівників культури України.

«Реалізується небачений у світовій практиці акт знищення національної культурологічної преси. Упродовж тривалого часу не виходять у світ журнали "Українська культура", "Український театр", "Музика", "Пам'ятки України", "Театрально-концертний Київ", газети "Культура і життя" та "Кримська світлиця"», - заявляють автори листа, з повним текстом якого можна ознайомитися тут.

Найактивніше обговорюється ситуація довкола центрального видання Мінкульту - газети «Культура і життя». Ще минулого року редактор відділу культури тижневика «Дзеркало тижня» Олег Вергеліс опублікував статтю про складну ситуацію у видавництві Мінкульту. «Десятки людей, котрі колись тримали на плечах ці ЗМІ, уже звільнили або примушують до звільнення. На "бойові" пости приходять загадкові "менеджери" - щоправда, не відомо звідки. Вихід ряду видань - питання туманного майбутнього», - писав тоді пан Вергеліс.

Щодо нинішньої ситуації, пан Вергеліс у коментарях ТК зазначив:
«Моя версія така. Мінкульт до цієї пори не встиг розібратися та навести лад у напівкримінальній ситуації, яка склалася за попереднього складу керівників Мінкульту. Там є питання декількох мільйонів, про це міністр говорив неодноразово в інтерв'ю, у тому числі і "Дзеркалу тижня". Там відкриті питання до керівництва холдингу видавництва: можливо, ті люди мають піти, а хтось має лишитися.

Кошти на виробництво цих видань, очевидно, передбачено, ніхто їх не відмінив. Але час все це зрушити з мертвої точки, не треба затягувати... В нас є чимало гідних журналістів, науковців, яких варто залучати як авторів, як колумністів. Проблема в цинічному вичікуванні. Час іде і нічого не змінюється, а "промедление смерти подобно". І ця смерть же на підході, тому що чим більше видання запускають, тим важче його буде відновити. Я думаю, Міністерству культури треба оперативно вирішувати це питання вже на початок нового творчого сезону, щоб з вересня вже почався циклічний вихід».

З повним текстом коментарів Олега Вергеліса можна ознайомитися тут.

Песимістично оцінює перспективи «Культури і життя» головний редактор Анатолій Сєріков: «Я не маю зв'язку з небесною канцелярією, але мені відомі два варіанти вибору для журналістів, які не потрібні новому міністру: або на панель або під церкву».

ТК звернулася за коментарем до Мінікульту. Прес-секретар Олена Чередніченко пообіцяла надіслати відповіді на поставлені запитання.

«Телекритика»


«Мінкульт: Окрім нашої фінансової підтримки, решту коштів «Газетно-журнальне видавництво» має заробляти самостійно»

Коментар прес-служби МКТ інтернет-виданню ТЕЛЕКРИТИКА з приводу фінансування ДП «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України»

13 серпня 2010 | Прес-служба МКТ України

Як відомо, з травня цього року друк видань Державного підприємства «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України» було призупинено, а його співробітники не отримували заробітну плату.

Підтримка культурологічних видань – один з пріоритетів діяльності Міністерства культури і туризму, тому Мінкульт докладає всіх необхідних зусиль для відновлення фінансування газетно-журнального видавництва.

Газетно-журнальне видавництво зареєстроване як державне комерційне підприємство. Згідно Господарського кодексу України, воно є суб’єктом підприємницької діяльності – тобто, має працювати на отримання прибутку. В Законі «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» також вказано, що діяльність друкованих ЗМІ спрямована на отримання прибутку та є підприємницькою діяльністю у цій сфері.

Іншими словами, ДП «Газетно-журнальне видавництво» не є таким, що фінансується Міністерством культури і туризму повністю. Воно отримує від Міністерства лише фінансову підтримку. Решту необхідних коштів видавництво має заробляти самостійно.

Фінансову підтримку газетно-журнальному видавництву Міністерство надає за бюджетною програмою «Фінансова підтримка друкованих періодичних видань культурологічного та літературно-художнього напрямку». Порядок використання бюджетних коштів за цією програмою затверджується постановою Кабінету Міністрів України. Така постанова може бути прийнята лише після схвалення у Верховні Раді державного бюджету. Як відомо, Закон «Про державний бюджет України на 2010 рік» було прийнято лише 27 квітня.

Після прийняття держбюджету Мінкульт направив розроблений проект постанови КМУ щодо затвердження Порядку використання бюджетних коштів на 2010 рік за вказаною бюджетною програмою на погодження. Через неактивну позицію керівництва ДП «Газетно-журнальне видавництво» погоджувальна процедура, яка завжди займає певний час, цього разу тривала більше двох місяців. 9 серпня проект постанови було схвалено на засіданні Урядового комітету, 11 серпня – на засіданні Уряду. Отже, незабаром фінансування ДП «Газетно-журнальне видавництво МКТ» буде відновлено.

Але відсутність бюджетного фінансування протягом згаданого періоду навряд чи паралізувала би діяльність видавництва, якби його керівництво спромоглося налагодити цю діяльність на засадах професійного менеджменту.

Перевірка фінансово-господарської діяльності ДП «Газетно-журнальне видавництво», яку навесні цього року провів контрольно-ревізійний сектор Мінкульту, зокрема, встановила, що планування діяльності видавництва фактично базувалося не на прогнозуванні обсягу реалізації видавничої продукції, розробці заходів по забезпеченню виготовлення конкурентоспроможної продукції та оптимізації витрат, а на підрахунках витрат на утримання видавництва коштами держбюджету.

Бюджетне фінансування видавництва у 2009-му – першому кварталі 2010 року склало 4.97 млн. гривень. При цьому розмір власних доходів видавництва за 2009 рік склав 502 тис. гривень, а за І-й квартал 2010 року – 113 тис. гривень.

5 серпня звільнено генерального директора видавництва. Щоби визначитися з новим керівником у найближчий час, Міністерство наразі розглядає декілька кандидатур серед фахівців мас-медійного менеджменту. Відповідним співробітникам видавництва доручено у найкоротший термін розробити бізнес-план, який передбачатиме виготовлення, друк та реалізацію конкурентноспроможних видань, забезпечення власних надходжень та фінансового оздоровлення підприємства.

Немає коментарів:

Дописати коментар