неділя, 20 червня 2010 р.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДО СВІТЛИЧАН, СЬОГОДНІШНІХ І ПРИЙДЕШНІХ, ТА ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Те, що трапилося з «Кримською світлицею», ще раз доводить істинність того, що незугарній владі - вчорашній, сьогоднішній - в принципі не потрібна незалежна вільна преса. На відміну від країн сталої демократії, де владу навчили поважати свободу слова, де й сама влада навчилася бачити безсумнівну вигоду в існуванні вільної преси, незалежних мас-медіа - як дзеркала своєї діяльності, наші владоможці і на дев’ятнадцятому році незалежності віддають перевагу кишеньковій пресі, власним, купленим мас-медіа, що з холуйською запобігливістю ладні писати, озвучувати все, що
їй, владі, треба.
Але незалежні видання потрібні нам, громадянам, аби та влада хоч іноді чула наш голос, голос народу. Власне, вільна преса ой, як потрібна і тій владі, яка нині в опозиції, чи тій, що завтра там буде. От тільки хто про це згадує у вигідному владному кріслі!
Борімося - поборемо. Нам є що відстоювати – «Світлиця» Качули була неординарною газетою. Вона плекала дух вольності, відроджувала пригасле в багатьох відчуття гордості за свій народ, свій Край. Вона була осередком єднання українців Криму. Власне, не лише українців. «Світличку» читали і передплачували, до неї дописували і росіяни, і вірмени, і татари. І вона не потребувала перекладів, бо той, хто справді бажає правди, п'є з її чистого джерела. І читали її не лише тут, в Криму, а й в багатьох куточках України і поза її межами.
Ми, читачі «Кримської світлиці» з села Міжводне Чорноморського району, просимо Президента України, як гаранта дотримання наших конституційниї прав, дати доручення Уряду, однією з ланок якого є Міністерство культури й туризму України (один із співзасновників видання), відродити видання в його первісному форматі, у форматі до 2010 року, повернути «Кримську світлицю» з київського «заслання» додому, до Криму, поновити на
посаді головного редактора Віктора Володимировича Качулу, перепросивши його за безпідставні наклепи й звинувачення, беззаперечно спростовані в результаті двох прокурорських перевірок.

З непохитною вірою в справедливість:
Бут Валентин Вікторович,
Гайванюк Ярослав Михайлович,
Попельнюк Борис Андрійович,
Сущенко Оксана Олександрівна.

с. Міжводне, Чорноморський район, АР Крим.

ЧИ ДЕСЬ ТАМ СОВІСТЬ ПРОБІГАЛА?

І у мене зо два місяці тому теж була телефонна розмова з Пілунським, який нічого толком не міг сказати про те, чи буде «Світлиця» колись нормально виходити, чи ні, але дуже старався переконати мене у «нехорошості» свого попередника, що ніби це Качула (уже давно звільнений!) довів газету до такого стану. Теж молов щось про три редакторські посади і астрономічні зарплати собі і «наближеним», що ніби Качула мав при редакції якесь своє «сімейне» підприємство, де «відмивав» великі гроші. Я тоді сказала йому, що не вірю, що перш, ніж в такому звинувачувати, треба все перевірити. І ось тепер справді відбулася перевірка з прокуратури і довела, що все це – брехня і наклеп.
Якби в редакції не були відключені за несплату телефони (розруха там тепер без Качули), я б подзвонила Пілунському, щоб запитати, чи є в нього гідність і совість? Наговорити на людину, зайняти його місце і сплюндрувати все, що він зробив? Це хіба по-людськи, по-Божому? Та люди, як і Бог, все бачать і все пам’ятають. І то таки свята правда і мудрість, що брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся. І той, хто пішов проти заповідей, рано чи пізно за все заплатить. Шкода тільки Качули і нашої газети, і українців, у яких такі «поводирі»…

Марина Марківна ВОЛОШИНА.
смт. Чорноморське, АР Крим.

середа, 16 червня 2010 р.

НЕ ПЛЮЙ У «СВІТЛИЦЮ»!

Пане Пілунський!

Десь ще на початку року я мав з вами телефонну розмову, коли ви ще часом з’являлися на роботі в захопленій вами редакції «Кримської світлиці». Я хотів тоді написати статтю про післявиборчу ситуацію в Україні, як робив це не раз раніше за попереднього редактора, коли кожен читач на будь-яку тему, що його хвилює, міг висловитися у своїй газеті. Ви тоді заявили, що, мовляв, пиши, але чи пропустить цензура у Києві…
Отакий прийшов у «Світлицю» редактор, але не про це зараз мова. Більшу частину нашої розмови, аж поки я не кинув слухавку, ви присвятили тому, що кляли і поливали брудом свого неправедно звільненого попередника – Віктора Качулу, який нібито займався в редакції всякими махінаціями, був оформлений на трьох посадах і скрізь отримував величезну зарплату, розвів корупцію і сімейність, що за ним тюрма плаче – просто гидко тепер все те згадувати (тому й кинув тоді слухавку).
І от нещодавно я довідався, що відбулась серйозна перевірка у В. Качули (навіть дві, бо була на чиюсь вимогу ще й додаткова), і прокуратура, яка його цілий місяць «трусила», відмовила у відкритті проти Качули кримінальної справи, бо не знайшла у його діях, коли він усе робив для того, щоб виходила і «Кримська світлиця», і «Джерельце», ніякого складу злочину.
Пане Пілунський, чи готові ви і сьогодні повторити мені при свідках всю ту бридоту, яку розносили слідом за своїм київським начальником Сатаренком, що написав на Качулу доноса в прокуратуру? Ви яке взагалі маєте тепер моральне право на нашу «Світлицю» - з такою чорнотою в душі? Як ви своїм читачам, для яких маєте бути в усьому прикладом, можете в очі дивитися?
Покаявся б ти, чоловіче, та пішов собі… Бо яка людина – така і слава, який рухівець – такий і РУХ (де він - твій РУХ у Криму?), який редактор – така й газета. Не марай далі собою нашу «Світлицю»!

З неповагою,
Іван Лук’янович ЛАВТАР,
пенсіонер.
м. Сімферополь.

СПІВЗАСНОВНИКАМ ГАЗЕТИ «КРИМСЬКА СВІТЛИЦЯ»

Міністру культури і туризму України
КУЛИНЯКУ М. А.

Голові Всеукраїнського товариства
«Просвіта» ім. Тараса Шевченка,
народному депутату України
МОВЧАНУ П. М.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Шановний Михайле Андрійовичу!
Шановний Павле Михайловичу!

Ми, постійні читачі й дописувачі єдиної української газети в Криму - «Кримської світлиці», звертаємося до Вас, як до відповідальних за її долю, як до співзасновників цієї газети. Ми не отримуємо «Кримську світлицю» вже третій місяць. Не станемо зайвий раз повторювати, що це було для нас у Криму єдине джерело інформації рідною мовою, якому ми довіряли, тому й передплатили газету на 2010 рік, незважаючи на удвічі збільшену вартість передплати. Але ось уже закінчується перше півріччя, протягом якого ми повинні були отримати 26 номерів «Кримської світлиці», натомість вийшло лише шість здвоєних, іншого формату і змісту, незрозумілої періодичності, бо ми звикли читати свіжу інформацію в нашій газеті щоп’ятниці, а не тоді, коли видавцеві заманеться надрукувати тираж. Хіба це не є порушенням прав людини і зазіханням на свободу слова, вільне використання і поширення інформації, що гарантується Конституцією України?
Ми знаємо, що коли у газети був третій співзасновник — трудовий колектив редакції, який очолював заслужений журналіст України В. Качула, то він дбав про виконання своїх (і Ваших!) зобов’язань перед читачами. До кінця грудня 2009 року, коли В. Качулу раптово й необґрунтовано звільнили з посади, не було такого, щоб не вийшов якийсь номер газети. Пам’ятаємо, що були проблеми з фінансуванням, життя тепер таке, що без них не обійтися, але і редактор, і очолюваний ним колектив завжди знаходили вихід зі скрути, і наша газета була з нами.
Тепер у «Світлиці» новий керівник, якого ніколи не застати на роботі, не видзвонити, бо редакційні телефони давно відключені, а від злагодженого бойового колективу залишилася бліда тінь. Тому просимо Вас, як співзасновників газети, відповісти на наші запитання:
— Чи збираєтеся Ви далі випускати в Криму українську газету, чи Ваша нинішня поведінка вже визначена курсом діючої влади на повну здачу українських інтересів і остаточну русифікацію Криму і його інформаційного простору? Чи буде продовжена передплата «Кримської світлиці» на друге півріччя 2010 року і на 2011 рік?
— Чи збираєтеся Ви повернути «Кримській світлиці» її попередній, звичний для нас формат, зміст і періодичність і взагалі готувати до випуску та друкувати кримську газету у Сімферополі, як це було до 2010 року і, наскільки нам відомо, коштувало у декілька разів дешевше?
— Чи дочекаються передплатники «Кримської світлиці» повернення своїх втрачених коштів або хоча б вибачень від видавця та співзасновників газети?
— Чи збираєтеся Ви відновити у Сімферополі третього законного співзасновника «Кримської світлиці» — її трудовий колектив, і повернути на посаду головного редактора В. Качулу, за якого газета набула такої якості, форми і змісту, що цілком влаштовували нас? Яка доля чекає головного редактора, заслуженого журналіста України, котрий до сьогодні залишається безробітним, бо суд про його поновлення на роботі безпідставно затягується і вже вчетверте переноситься?
— Як Ви тепер оцінюєте мотиви звільнення В. Качули, коли, за останньою інформацією, прокуратурою Залізничного району м. Сімферополя після подвійної (!) перевірки відмовлено у порушенні проти нього кримінальної справи, чого домагався своєю заявою в прокуратуру директор ДП «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України» В. Сатаренко? Як Ви після цих наклепницьких дій п. Сатаренка збираєтеся співпрацювати з ним далі? Наприклад, нам газета, яка робитиметься руками таких людей, не потрібна, бо вона ніколи не буде «Світлицею»…
Просимо у визначений законом термін відверто і конкретно відповісти на наш лист за адресою: 95017, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Комсомольська, 38, кв. 1, Королю В. М. Нагадаємо, що ми, українці Криму, фактично є в автономії меншиною, і як добросовісні платники податків, з чиїх коштів підтримуються інші національні меншини, мали б розраховувати на державну фінансову допомогу для нашої газети. Але у випадку, якщо у Вас немає більше можливості, ресурсів чи бажання випускати «Кримську світлицю», просимо чесно про це повідомити і вийти зі складу її співзасновників. Тоді українська громада Криму та читачі «Кримської світлиці» з інших регіонів України хоча б марно не сподіватимуться на владу, у якої вічно не доходять руки до наших гуманітарних проблем.

14. 06. 2010 р.
м. Сімферополь

Сімферопольці – читачі «Кримської світлиці»:
Володимир Максимович КОРОЛЬ
Микола Йосипович МОСКАЛЕНКО
Василь Леонтійович ОВЧАРУК
Іван Лук’янович ЛАВТАР
Владислав Григорович ХМЕЛОВСЬКИЙ
Петро Васильович СМОЛЯНІНОВ
Майя Олексіївна ГОРОВА
Володимир Іванович ГОРОВИЙ
Марія Гаврилівна ХОРОЛЬСЬКА
Борис Трохимович ГНАТЮК
Микола Олександрович КЛИМЕНКО
Надія Федосіївна ЗАДИРІЄНКО
Ніна Петрівна МЕЛЬНИЧУК

Це звернення також підтримали читачі «Кримської світлиці» з Ялти: З. Я. Бойко, Л. І. Дементьєва, І. М. Градицька, В. А. Хомик, В. В. Навроцький, О. О. Розсоха, С. М. Регрут, Г. В. Гуленко, В. А. Овсейчук, Г. Г. Литвин, С. П. Лужний, В. М. Яворський, С. Ф. Лесик, І. Л. Лесик, С. І. Мирун, Р. Гумбатов, М. Н. Вовк, Ж. М. Кришталь, М. П. Мисяк, Р. Д. Видиш, М. Ф. Кравченко, А. Кравченко, — всього близько 50 осіб.

* * *
Закликаємо українців Криму і всієї держави, колишніх і майбутніх читачів «Кримської світлиці», кому не байдужа її доля, приєднатися до нашого звернення і, додавши свої підписи, відправляти його за адресами:
01601, м. Київ, вул. Івана Франка, 19, Міністру культури і туризму України Кулиняку Михайлу Андрійовичу. Тел. приймальні: (044) 226-26-45.
01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 10-б, Голові Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Мовчану Павлу Михайловичу. Тел. приймальні: (044) 278-24-63.
Ваші координати (контактні телефони, адреси) для створення осередків відродження, поширення і популяризації «Кримської світлиці», повідомляйте по тел.: (096)58-75-622, (0652)57-44-59, Король Володимир Максимович, або залишайте у Книзі відгуків «Кримської світлиці» в Інтернеті (http://svitlytsia.crimea.ua).

також
http://www.telekritika.ua/news/2010-06-17/53680

вівторок, 15 червня 2010 р.

Проти екс-редактора «Кримської світлиці» вирішили не порушувати справу

«Радіо Свобода» 15-06-2010

Рішення ухвалили «у зв’язку з відсутністю в діях Качули ознак складу злочину»

Прокуратура Залізничного району Сімферополя за результатами перевірки відмовила в порушенні кримінальної справи проти головного редактора єдиної в Криму україномовної газети «Кримська світлиця» Віктора Качули, раніше звільненого з цієї посади видавцем - Державним газетно-журнальним видавництвом Міністерства культури України. Про це сьогодні повідомив Комітет з моніторингу свободи преси в Криму, передає кореспондент Радіо Свобода.

За даними Комітету, таке рішення ухвалили «у зв'язку з відсутністю в діях Качули ознак складу злочину». Перевірка проводилася за заявою директора Державного газетно-журнального видавництва Мінкультури Віталія Сатаренка, підтриманою листом до Генпрокуратури народним депутатом України від НУНС В'ячеславом Ковалем.

Багатолітній головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Качула був звільнений з посади наприкінці грудня минулого року за звинуваченнями у «систематичних порушеннях вимог наказів та розпоряджень» і «неналежному виконанні службових обов'язків». Качула назвав причини свого звільнення політичними. Новим редактором був призначений голова кримської організації НРУ, депутат кримського парламенту Леонід Пилунський (фракція «Рух-Курултай), а частина журналістів газети звільнилися з роботи.

У 2010 році нова редакція почала видавати «Кримську світлицю» у тримовному режимі, газета перейшла на двотижневий випуск, а з квітня - припинила вихід. Зараз газета не видається. Також з нового року не видається дитячий україномовний додаток «Джерельце».

Віктор Качула повідомив, що продовжує домагатися відновлення його у посаді головного редактора, зараз справа за його цивільним позовом слухається в місцевому суді Сімферополя.

Єдина в Криму повноцінна україномовна громадсько-політична і літературна газета «Кримська світлиця» виходила в Сімферополі з 1992 року. Станом на 1 січня 2010 року вона мала 2200 передплатників, а її разовий наклад сягав 3 тисяч примірників.

«Радіо Свобода»
http://www.radiosvoboda.org/archive/news/20100615/630/630.html?id=2072006

«Кримська світлиця» при смерті

Єдине україномовне видання півострова перестали друкувати через брак коштів

Василь САДОВСЬКИЙ

Новий головний редактор «Кримської світлиці», «рухівець» Леонід Пілунський, спромігся цьогоріч видати «на–гора» лише 12 газетних номерів, значну частину яких становлять здвоєні. Останній датований п’ятого квітня. «Світлиця» «гавкнулась», — відверто зізнався в розмові з «УМ» пан Пілунський, — немає фінансування. Міністр (культури і туризму Михайло Кулиняк. — Авт.) пообіцяв гроші наприкінці червня. Ми готові до цього — зверстано сім наступних номерів». За словами Пілунського, у такому ж «безвихідному» становищі решта дев’ять друкованих видань, зокрема «Культура і життя», що друкувалися в Києві на базі підпорядкованого міністерству державного підприємства «Журнально–газетне виробництво».

Але завоювати довіру колишніх відданих читачів і передплатників «світличникам» буде доволі проблематично. Чимало з них, як свідчать відгуки на спеціальному сайті «За українську «Кримську світлицю», не в захваті від нового, київського, «формату» (до 2009 року газету друкували в Сімферополі). Мовляв, нинішнє видання не є українським за духом, містить неактуальні матеріали, багато передруків тощо. Певно, тому на друге півріччя 2010 року єдина на півострові україномовна газета вперше за 18 років свого існування залишилася взагалі без передплатників.

А тим часом у Київському райсуді Сімферополя вкотре перенесено розгляд позову колишнього головного редактора «КС» Віктора Качули до ДП «Журнально–газетне виробництво». Нагадаємо, директор ДП Віталій Сатаренко в грудні минулого року звільнив Качулу за «систематичні порушення вимог наказів та розпоряджень» і «неналежне виконання службових обов’язків». Качула цих звинувачень не визнає і в судовому порядку намагається скасувати директорський наказ. Водночас він перебував під щільною «опікою» спочатку працівників контрольно–ревізійного управління, а тепер — місцевої прокуратури, які з ініціативи Сатаренка намагалися знайти кримінал у фінансово–бухгалтерському господарстві звільненого редактора. Проте буквально вчора Віктору Качулі прийшло офіційне повідомлення із Залізничної районної прокуратури Сімферополя, у якому сказано, що, за результатами додаткової перевірки, ознак злочину в діях колишнього редактора не виявлено, а тому підстав для порушення проти нього за заявою Віталія Сатаренка кримінальної справи немає.
http://www.umoloda.kiev.ua/number/1673/116/59068/
Номер 106 за 12.06.2010